تبلیغات
محمدرضا گلزار - گلزار: طرف مردم ایستاده ام
 
محمدرضا گلزار
درباره وبلاگ


Rooze madar ro be hameye madarane sarzaminam tabrik migam:شماره1

Tabrik be Aghaye farhadie nazaninشماره2

تمامی حقوق این وبلاگ " وبلاگ محمدرضاگلزار"محفوظ میباشدوهرگونه کپی برداری از کل یا جز ان بدون منبع کار خیلی بدیه وتازه پیگرد قانونی هم دارد

مدیر وبلاگ : شقایق مدرس
برای دیدن به ادامه مطلب مراجعه کنید


                    

گفت وگو با محمدرضا گلزار،به بهانه انتخاب در نظر سنجی سایت بانی فیلم

گلزار: طرف مردم ایستاده ام

بانی فیلم آنلاین:گروه سینمای ایران-علیرضا پورصباغ: مروری به فیلم های كارنامه محمدرضا گلزار نشان دهنده این نكته است كه اغلب این آثار با توفیق تجاری مواجه شده اند. در واقع گلزار یكی از چهره های برتر اقتصاد سینمای در یك دهه اخیر است . بازیگری كه مردم دوستش داشته اند و به خاطر این علاقه حتی به تماشای فیلم های معمولی اش نیز نشسته اند. خیلی ها در آرزوی رسیدن به جایگاه سوپراستاری در سینما تلاش كردند وعده ای هم متوهم شدند كه چنین جایگاهی دارند .در مورد گلزار اما به نظر می سد هم اتفاق نظر دارند كه او سوپر استاری موفق و محبوب است. بعد از نظر سنجی جنجالی در سایت روزنامه بانی فیلم که میان 12 بازیگر انجام شد محمدرضا گلزار توانست رتبه نخست را کسب کند و با میزان رای 127611 در جایگاه نخست بایستد. چنین اتفاقی باز هم یک اصل مهم را ثابت کرد که ذائقه سوپر استاردوستی مخاطب ایرانی را نمی توان از او گرفت . به همین بهانه و لطف مخاطبینی که در این سنجی شرکت کردند فرصتی پیش آمد تا با ستاره ای که در نظر سنجی ها در جایگاه نخست ایستاد گفت و گو کنیم .

3در نظر سنجی روزنامه بانی فیلم محمدرضا گلزار رتبه نخست را به دست آورد. از این انتخاب مردم چه حسی دارید?

باید درهمین گفتگویی که تقریبا پس از دو سال محقق شده از همه آنها  تشکر کنم . مردم مهربان و دوست داشتنی که  لطفشان همیشه شامل حال من شده  و همراه من بودند. همچنین دوست دارم تشکر ویژه ای از گروه گلزاری ها بکنم . باید بدانند که عاشقانه دوستشان دارم . در ضمن برای همه کسانی که در این نظر سنجی به من رای ندادند هم احترام زیادی قائلم چون من و همکارانم  عضو یک خانواده ایم.

3اشاره کردید این گفتگو پس از دو سال نیم امکانش فراهم شده است سئوال اساسی من این است که پس از ساخت ایران ، غیبت طولانی داشتی،  طبیعتا عده ای می خواهند در مورد غیب شما و حضور نیافتن در آثار سینمایی مطلع شوند .

البته عمر این غیبت تقریبا بیشتر از یکسال و چند ما ه  نیست . پس از اتمام مجموعه ساخت ایران مدتی آمریکا بودم، سپس رفتم لندن، که در آنجا دوره ای را گذراندم، که سر فرصت راجع به این دوره صحبت   خواهم کرد. بعد از لندن هم مدتی در کشور امارات بودم. حالا هم که بصورت جدی مشغول خواندن فیلمنامه هایی هستم که به من پیشنهاد شده است.

3در آن مقطع در خبرها آمده بود كه قرار است در فیلم مسعود كیمیایی بازی كنید. حتی سر صحنه فیلم «متروپل» هم حاضر شدید؟

ـ زمانیكه پیشنهاد بازی در متروپل مطرح شد تازه به ایران بازگشته بودم. مشغله كاری زیادی داشتم و در نهایت شرایط به گونهای رقم خورد كه نتوانستم در خدمت آقای كیمیایی باشم. امیدوارم روزی افتخار همكاری با ایشان نیز نصیب من شود.

3از کشورهای دیگر هم پیشنهاداتی داشتید ؟

بله از کشورترکیه و کشورهای عربی  چند پیشنهاد مهم داشتم. دو تا پیشنهاد هم در آمریکا داشتم. ولی به دلایلی این پیشنهادها را نپذیرفتم...

3 در این مدت فیلم نامه هم نوشتید، کار جدیدی در دست دارید؟

دارم ...  در مدتی که خارج از ایران بودم قصه ای در ذهنم شکل گرفت  که به تدریج تکمیلش می کنم ، داستان مردی است که با داشتن یک پسر و دختر از همسرش جدا شده و مجبور به ترک کشور است .... این مهاجرت و مشکلاتش در خارج از کشور داستان این فیلم است .... 

3تصمیم دارید پس از تکمیل فیلمنامه  خودتان آن را کارگردانی کنید؟

نه دوست دارم این فیلم بازی کنم. راجع به  کارگردانی همیشه از من سئوالاتی می شود، اما کارگردانی دغدغه من نیست، حضور دوباره درسینما  برای من  خیلی مهم است ،  اما ترجیح می دهم  یک کار متفاوت و خوبِ سینمایی را شروع کنم که از آن انرژی بگیرم ... دوست ندارم این حرف ها جنبه شعاری به خود بگیرد، اما برای من انرژی گرفتن از مردم پس از اکران موفق یک فیلم بسیار مهم است.

3چه ملاکی  در انتخاب فیلمنامه هایی که به شما پیشنهاد می شود برای شما اهمیت داشته است ؟

من اشتباهاتی را در انتخاب هایم  داشته ام و آنها را می پذیرم. سعی می کنم  ریسک در حوزه بازیگری را به حداقل برسانم. برای من نام و جایگاه کارگردان  مولفه مهمی در انتخاب کار به شمار می رود اما رضایت مردم حائز اهمیت تر است. در حال حاضر هم اگر هر روز نباشد اما  یک روز در میان فیلمنامه میخوانم، اما متاسفانه با فیلمنامه ها ارتباط برقرار نمی کنم ...

3یعنی فیلمنامه ای نظر شما را جلب نکرده؟

 تا این ساعت نه. متاسفانه الان خیلی از فیلم نامه ها  قبل از خواندن قابل پیشبینی اند و مردم نیز  بیشتر از بیست دقیقه در سینما  دیدنشان را تحمل نمی کنند.

3این ضعف به جریان تهیه کنندگی بستگی دارد ؟

نمیتواند بی ربط باشد. باید برای فیلمنامه وقت و هزینه کرد. که این مهم توسط تهیه کننده تسهیل می شود.

3کارگردانان شناخته شده زیادی و علاقه مند بودند  با شما کار کنند. اما این علاقه مندی در شما وجود دارد که با کارگردانهای جوان کار کنی ؟دلیل خاصی دارد ؟

من با کارگردانان با تجربه ای  همچون مرحوم ایرج قادری و آقایان سیروس الوند و فریدون جیرانی کار کردم. در جاهایی هم ترجیح دادم با جوانتر ها کار کنم.

3راجع به اینکه مردم کمتر سینما می روند می خواهی بشتر صحبت کنیم ؟به عنوان بازیگری که می تواند عاملی برای جذب مخاطب باشید دلیل رو به افول بودن سینما را چه عواملی میدانید؟

دلایل متعددی دارد که همه ما می دانیم. ببینید مردم دسترسی به فیلم های روز دنیا را دارند، شبکه های ماهواره ای هم هست، گرانی و مشکلات اقتصادی هم جای خود ... در مورد سالنهای سینما هم که سال ها ست کار قابل توجهی نشده است. حالا با این فیلمنامه ها و فیلمهای  دم دستی  و سطحی چه توقعی باید داشت؟ خیلی از کارگردانهای بزرگی که همیشه فیلم های خوبی را  از آنها شاهد بودیم نیز،  واقعاً نمی دانم از تلاش خود کاسته اند یا توقعی که ما از آنها داریم را برآورده نمی کنند، یادم هست من در یک دوره ای آثار این عزیزان را روزی دوبار می دیدم.

3همیشه عدم حضور شما در برخی آثار سینمایی برای مخاطبان سینما جای پرسش بوده است ؟

آثاری در کارنامه ام هست که ای کاش تن به حضور در این فیلم ها نمی دادم. اما اصولا در میان همه پیشنهادات فیلمی نبوده  که حضور در آن اثر را نپذیرفته باشم و بعدا از عدم حضورم پشیمان باشم.

3حتی در مورد عدم حضورت در «عیار 14» پرویز شهبازی ؟

آقای شهبازی جزء بهترینهاست .غیر از همکاری رفاقتی نزدیک با ایشان دارم . در آن دوره متاسفانه گرفتاریهای متعددی داشتم و نتوانستم به  این پروژه برسم. 

3دغدغه حضور در فیلم های نظیر آثار پرویز شهبازی را داری ؟

هیچ بازیگری نیست که نخواهد در چنین آثاری  بازی کند، اما دوست دارم در آثاری حضور پیدا کنم که  رضایت تماشاگر را نیز همراه داشته باشد.

3حضورت در مراسم گلریزان دهلیز در نوع خودش جالب بود ؟ گفتند ما هیچ وقت زنگ نزدیم شخصا دعوت کنیم شما داوطلبانه در این مراسم حضور پیدا کردید.

من در همین گفتگو چندین بار از واژه مردم صحبت کردم. این تعلق خاطر به مردم اصلاً جنبه شعاری ندارد. وظیفه ام حکم می کرد وارد شوم. جان یک انسان در میان بود،  فرهنگ سازی برای ترغیب مردم به امور خیریه بخشی از وظیفه بازیگران مردمی است. من سالها مشاورهنری سازمان بهزیستی استان تهران بودم اما  لزومی ندیدم  برای انجام امور خیر نمایش های عجیب و غریب برگزار کنم.

3اما ظاهراً دوست ندارید با حضور در چنین مراسمهایی خبرساز شوید؟

شما از زوایه دیگری به این موضوع  نگاه می کنید.  طبیعی است رضا گلزار تلاش می کند  وخیلی علاقه مند به این جریان و فرهنگ سازی است، اما  عده ای از زاویه دیگری به این موضوع نگاه می کنند. آنها تصور می کنند  من شوء تلویزیونی اجرا میکنم. ترجیح می دهم تا آنجایی که موثر واقع شوم در این کمک رسانی چراغ خاموش عمل کنم.

3اگر فیلمنامه ای با همین مضمون دیه پیشنهاد شود در آن فیلم حضور پیدا می کنی؟

اگر فیلم نامه خوبی باشد چرا که متاسفانه وضعیت سینما خیلی بحرانی است. عزیزان فیلمنامه نویس متعهد و صاحب نام  باید چنین دغدغه های مردمی را دستمایه نگارش فیلمنامه های مطلوب قرار دهند.

3با توجه به دغدغه های مردمی ،اشتیاق مردم را در نظر می گیرید یا منویات فیلمساز را؟

همین نظر سنجی بانی فیلم موید نکات بسیاری است. نظر سنجی راجع به تعدادی از بازیگرانی است که پیش زمینه فعالیتی 15 ساله دارند.  به نظرم خروجی یک دهه فعالیت برای مردم اهمیت و اعتبار بیشتری دارد. بنا براین من هر موقع می خواهم کاری را انتخاب کنم ترجیح دادم سلیقه مردم مد نظرم باشد و این مسئولیتم را نیز سنگین تر کرده است.

3چگونه خودت را مماس با سلیقه مردم می کنید ؟

ما مردم باهوشی داریم، من خودم را در جایگاه مخاطب سینما قرار می دهم ،مثلا وقتیکه احساس می کنم مردم با توفیق اجباری همذات پنداری می کنند انتخاب و حضور در این فیلم برایم در اولویت قرار می گیرد. مادامیکه احساس کنی با مخاطب باهوشی طرف هستی می توانید 50 درصد موفقیت فیلم را حدس بزنی .

3چرا گلزار در نقش منفی و یا ضد قهرمان حاضر نمی شود پیشنهادات متفاوتی هم به شما شده . آیا به نظر و سلیقه مردم  باز می گردد ؟ 

دقیقاً... خیلی از منتقدان شاید نپذیرند، اما من مستقیم با مردم در ارتباط هستم و می دانم چه نقش هایی را دوست دارند از من ببیند. دوست دارم نقش های متفاوتی را تجربه کنم به شرط اینکه کلیت اثر را مردم دوست داشته باشند. اما وقتی نقش خاصی را مردم پس می زنند چرا باید چنین کاری را انجام دهم.

3ترجیح می دهید در کدام گونه کمدی بیشتر حضور پیدا کنید؟

کمدی  موقعیت. حضور در چنین کمدی هایی به نوعی ریسک به حساب می آید. چون موقیعت  کاملا لب مرزی است ؛یا خیلی دوست داشتنی می شود یا خیلی اطواری ؛ میانه ندارد.کمدی موقعیت را خوب می شناسم.فیلم هایی  مثل کما ،آتش بس ،توفیق اجباری ،شش بش کارهای کمدی موقعیتی هستند که من مرز و حفظ  ایجاد تداوم حسی را به خوبی در آثاری از این دست درک می کنم و اجرایش برایم هیجان انگیز است.

3مانی حقیقی بارها در رسانه های اعلام کرد اگرآقای گلزار تمایل نشان دهد حاضر است «پذیرایی ساده» را دوباره با حضور شما بسازد ،چرا حضور در این فیلم محقق نشد ؟

من مانی عزیز را خیلی دوست دارم حرفهایی که در مورد باسازی پذیرایی ساده زده است لطفی است که ایشان به بنده دارند. شاید زمینه همکاری دیگری فراهم شود. خاطرم نیست چه اتفاقی پیش آمد که این همکاری محقق نشد.

3قرار است ساخت ایران از شبکه IFILM  پخش شود ،واقعا این اتفاق بسیارمهمی است که این سریال از رسانه ملی پخش می شود اما تا حالا تمایلی نداشتید که به مدیوم تلویزیون نزدیک شوید؟

اینجوری نیست که دلم نمی خواسته به تلویزیون نزدیک شم، چگونگی اش برایم اهمیت داشته است. به هرحال خوشحالم این سریال از آی فیلم پخش می شود. من سریال ساخت ایران را  دوست دارم، یکسری از مردم موفق نشدند که این سریال را ببینند، گروه علاقه مند دیگری  با دقت کمتری دیدند ، چون در شبکه نمایش خانگی به صورت منظم توزیع نشد. در حال حاضر خوشحالم که این سریال از شبکه IFILM پخش می شود و مردم می توانند آن را مرتب ببیند.

3خیلی از سوپراستارها اعتقاد دارند که حضور در تلویزیون به شکوه سینمایی و ارزش های یک بازیگر  لطمه می زند .

من اعتقادم این است هر کاری را اگر به جا انجام بدهی   نه تنها چیزی از تو کم نمی کند بلکه کمک کننده هم خواهد بود.  اما سریالی نبوده که من ببینیم و بگویم ای کاش در آن بازی می کردم .

3حضور در سریال های تلویزیونی را با چه شرایطی می پذیرید ؟

 سریال سازهایی هستند  که مختصات این مدیوم را می شناسند و کارهایشان را دوست دارم اگر پیشنهادی از این عزیزان داشته باشم راجع آن فکر میکنم. البته اگر فیلمنامه اش را دوست داشته باشم کار خواهم کرد .

3فكر نمیكنم تا به حال فیلمهای شما از تلویزیون پخش شده باشد...

 هیچکدام از فیلمهای من تا کنون از صدا و سیما پخش نشده است ، اگر هم پخش شده من حضور ذهن ندارم و خاطرم نیست .

3یعنی پخش سریال ساخت ایران از Ifilm  نخستین انعکاس فعالیت شما به عنوان بازیگر از مدیوم تلویزیون است ؟

البته دوبار حضور تلویزیونی داشتم ، یکبار در لحظه سال تحویل بود و یکبار هم در شب شیشه ای. 

3فکر کنم بازخوردهای خوبی داشت و جزء پر بیینده ترینها بود...

 شب شیشه ای که در آن حضور داشتم  پر بیننده ترین برنامه این مجموعه  بود با چهارصد و هشتادو پنج هزار پیامکی که دریافت کرد. طبیعتا پخش سریال ساخت ایران توسط آی فیلم مرا خوشحال می کند و  به قولی آشتی کنان صدا و سیما با گلزار است!

3تفاوت  تجربه سریالی که برای شبکه نمایش خانگی بازی كردی   با حضور در فیلم های سینمایی چیست ؟

خیلی متفاوت است . تجربه عجیب و غریبی برای من بود. با آقای لطیفی کار کردن خیلی لذت بخش است . هر کس با او کار کرده این موضوع را عنوان می کند .

3راجع به نسل فیلمسازانی که آثارشان بازتاب بین المللی دارد مثل اصغر فرهادی چه نظری دارید ؟

آقای فرهادی یادآور لحظات شیرین  برافراشته شدن سینمای ایران در سطح جهانند. او تنها کسی است که توانسته چنین افتخار بزرگی برای سینمای ما به ارمغان بیاورد. ایشان را خیلی دوست دارم...

3با توجه به اینکه فعالیت موسیقیایی بخشی از دغدغه های شما به حساب می آید کمی در مورد گروه موسیقی ریزار توضیح دهید و از دورنمای فعالیت های این گروه موسیقی بگویید .

من یک بند(گروه) موسیقی دارم به اسم ریزار؛ مخفف رضا گلزار است و کنسرتی را با حضور مازیار فلاحی ،امیر تبری، سهراب پاکزاد و بابک جهانبخش ترتیب دادم. در کنسرت دوم مازیار فلاحی و  روزبه نعمت الهی حضور داشتند. نخستین کنسرت ما در اریکه ایرانیان و کنسرت دوم در برج میلاد برگزار شد ... در حال حاضر تمرینات موسیقی داریم ،در این بند درام و پرکاشن می زنم. در این دو کنسرت هم درام نواختم . در کنسرت بعدی هم اگر قرار باشد برای گروه ریزار خواننده ای را دعوت کنم ممکن است از میان سه ساز گیتار ، درام(جاز) یا پرکاشن یکی را انتخاب کنم .

3مازیار فلاحی و بابک جهانبخش با بند شما معرفی شدند ؟امکان دارد خواننده ای دیگری را با این بند معرفی کنی ؟

مازیار و بابک پیش از همکاری با ریزار  فعالیت های موسیقی داشته اند اما فلاحی اولین و دومین کنسرت خودش را با گروه ریزار اجرا کرده است. مازیار دوست خوبی است ، منم خیلی دوستش دارم. اگر خواننده ای را پیدا کنم و مردم استقبال می کنند، حتما از آنان دعوت خواهم کرد.

3فعالیتهای دیگری هم دارید؟

من درکنار فعالیت بازیگری در سینما، موسیقی هم کار می کنم، در ضمن قصد دارم با در حیطه سینما با همراهی یک گروه اقتصادی كه زیر نظر من فعالیت میكنند موسسه فرهنگی برای تولید آثار فرهنگی راه بیاندازم. امیدوارم اتفاقات خوبی که در این کشور در حال افتادن است شامل حال سینما هم بشود.

3حرف آخر...

ـ از روزنامه بانی فیلم تشكر میكنم كه در این مدت رأی گیری كار طاقت فرسایی انجام داد و توانست با حوصله این نظرسنجی را به سرانجام برساند. ضمن اینكه در پایان از دوستانی چون بردیا گلزار، علیرضا شمس، حمیدرضا حسینی، امیرحسین فرزانه، دكتر فرزین سركارات و دكتر ناصر تشكر میكنم كه همواره در كنارم بودند

 برای دیدن نسخه پی دی اف این مصا حبه اینجا کلیک کنید
نوع مطلب : مصاحبه ها، 
برچسب ها : محمدرضا گلزار، مصاحبه با محمدرضا گلزار، مصا حبه جنجالی با محمدرضا گلزار،
لینک های مرتبط :
پنجشنبه 8 اسفند 1392 02:41 ق.ظ
وقتی كه سینما كاركردانش باتوم دار بود سینما نبود سیرك بود بر از هدیه و كلزار بود ......
پنجشنبه 19 دی 1392 11:16 ق.ظ
Bacheha khahesh mikonam age jaii ekran dasht ya mikhaat bere be manam khabar bedid 6 sale k doosesh daram vali harchi talash kardam natoonestam bebinamesh
پریا

سلام ایدا جان خوش اومدی
منم همینطور خیلی ساله که طرفدارشونم ولی تا حالا ندیدمشون
امیدوارم که یه روزی بتونیم ببینیمشون
اگه خبری شد حتما میگیم
یکشنبه 14 مهر 1392 08:29 ق.ظ
این مصاحبه ها تاحدودی شخصیت بازیگرهاافكارشون رو برای مردم اشكارمیكنه خوبه زحمت كشیدی ممنون
شقایق مدرس

خواهش میکنم
یکشنبه 7 مهر 1392 07:25 ب.ظ
خیلی خووووب بود ممنونم ستاره جون
الان اومدم مصاحبه رو بذارم دیدم خودت گذاشتی
شقایق مدرس

خواهش میکنم عزیزم
رفته بودم بانی فیلم یهو دیدمش دیگه گذاشتمشم تو وبلاگ.ممنون گلم
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
Future Google PR for golzar44.mihanblog.com - 1.00 Flag Counter
تماس با ما
parsskin go Up
- -
 
 
بالای صفحه